IFK Kyokushin European Open Championship - Team medals

The IFK held the European Tournament

among children, youths and juniors, men and women in weight categories on 7-8 April, in Yerevan, Armenia, at “MIKA” sports complex. The organisers and hosts were The Ministry of Sport and Youth Affairs of the Republic of Armenia, and Armenian Kyokushin Karate Federation.

TEAM MEDALS

IFK Kyokushin European Open Championship 2018 - Results

The IFK held the European Tournament

among children, youths and juniors, men and women in weight categories on 7-8 April, in Yerevan, Armenia, at “MIKA” sports complex. The organisers and hosts were The Ministry of Sport and Youth Affairs of the Republic of Armenia, and Armenian Kyokushin Karate Federation.

Results MEN & WOMEN division

Women -60Kg

1. Ekaterina Shemina (Russia)
2. Emma Markwell (Great Britain)
3. Irina Valieva (Russia)
3. Anastasia Shvydun (Russia)

Women +60Kg

1. Anna Vishnyakova (Russia)
2. Aneta Meskauskiene (Ireland)
3. Anna Ulybina (Russia)
3. Kristina Golovanova (Russia)

Men -70Kg

1. Omar Magomedov (Russia)
2. Dmitry Rodichkin (Russia)
3. Daniel Redondo cardoso (Spain)
3. Ivan Tumashev (Russia)

Men 70-80Kg

1. Artem Nazaretyan (Russia)
2. Emelian Bitkash (Russia)
3. Shamil Ramazanov (Russia)
3. Narek Aboyan (Armenia)

Men 80-90Kg

1. Jonas Rosin (Sweden)
2. Hovhannes Sargsyan (Armenia)
3. Artem Lyalikov (Russia)
3. David Bitkash (Russia)

Men +90Kg

1. Vitaliy Ishakhneli (Russia)
2. Dmitrii Solovev (Russia)
3. Aleksandr Karshigeev (Russia)
3. Stanislav Stepankov (Russia)

Here are FULL RESULTS 

3rd KWU World Tournament, held in Ekaterinburg, Russia

WHAT A SHOW!

As the IFK reflect on the success of the 3rd KWU World Championships in Ekaterinburg we can only marvel at the work of the organisers.

This event has set the bar as to where we would aim to be if we achieved Olympic status and it shows we are more than capable of doing it. The opening ceremony was an extravaganza of colour and sound that brought the stadium to life and we thank both the organisers and the creative directors for their vision.

This 3rd edition of the championships showed the KWU is learning from their mistakes in the past.  Competitor check-in procedures were slicker, judging seminars focused on the main issues and as in so many events we didn't witness lots of long speeches by the dignitaries. The athletes were the stars and they rightly took centre stage.

242 competitors from 48 countries meant the majority of the weight categories had solid participation.

Of course the KWU could achieve much higher numbers by allowing more than one participant from a country in each division but this would defeat their aim. We all hold our own championships with our own rules, weights and participation levels. This must be different, the five kilogram categories are suitable for an Olympic programme and as with the other combat sports we follow the example of one athlete per country.

It is interesting to note that for Karate in the 2020 Olympics it is scheduled for each of the six weight categories to have a maximum of 10 athletes only. At the KWU Championships thirteen of fifteen categories achieved more than that number.

Focusing on the performance of the IFK once again we must be proud to have played a major role in its success. We had 52 fighters from 17 countries and topped the medal table with 6 different countries achieving prizes.

Of course our major contributor was the top team in the championships Russia, but we also gained medals from Great Britain, Ireland, Iran, Belarus and an amazing gold from Greece!

 Emma Markwell - Silver medal winner

Emma Markwell - Silver medal winner

 Maria Papadopoulou - Gold medal winner

Maria Papadopoulou - Gold medal winner

Time to be United!

2nd Unified Dutch Open (2017) - great results for IFK Nederland

On June 10th 2017 IFK Nederland scored big at the Unified Dutch Full Contact Karate Championships that saw participants from almost all major Kyokushin and related organizations (13) and several non-associated dojos. In total 236 participants stepped onto the tatami.

In the adult divisions, IFK Nederland took home 7 podium places (out of a total of 18) three 1st places, three 2nd places and one 3rd place. In the under 18 categories participants from IFK Nederland took home 25 podium places.

 IFK Nederland results:

 Adults:

 Female
-55
3rd: Kim van Eijk, Nintai Dojo

-65
2nd: Hilde Wilborts, Noristu Dojo

+65
1st: Chelsea Kerklaan, Nintai Dojo

 Male
-85
1st: Kelvin Tienstra, Bushido Dojo
2nd: Ferry Wortman, Sushiho Dojo

-95
1st: Jan van Beek, Noritsu Dojo

+95
2nd: Michel Meuldijk, Sushiho Dojo

Under 18:

Girls 7-8 years
2nd Elise Zeggelaar Sushiho

Girls 9-10 years, class 1
1st Angel Spaans, Da Graca

Girls 9-10 years, class 2
1st Aimee Ancher, Sushiho

Girls 11-12 years, class 1
1st Lyanne Huisman, Sushiho
2nd Megan Pronk, Sushiho
3rd Megan Smits, Sushiho

Girls 11-12 years, class 2
2nd Mariëly Landburg, Nintai

Girls 13-14 years
1st Iraisha Madaran , Da Graca
3rd Liv Kroon, Sushiho

Girls 15-16 years, class 1
2nd Mischa Kruze, Sushiho
3rd Nikki Koster, Sushiho

Girls 15-16 years, class 2
1st Saba Tjong A Tjoe , Da Graca
2nd Kayleigh de Geus, Sushiho

 Boys 9-10 years
1st Jayden de Geus, Sushiho

Boys 11-12 years, class 1
1st Kenley ter Braak, Sushiho
2nd Rechano Chedi, Sushiho

Boys 11-12 years, class 2
1st Djayman van de Voort , Sushiho
2nd Siyar Adanc, Nintai
3rd Krshan Gonesh , Nintai

Boys 13-14 years, class 1
3rd Sem van Luin, Sushiho

Boys 13-14 years, class 2
1st Ferry Hardeman, Bushido

Boys 15-16 years, class 1
1st Sergio Stoop, Bushido
3rd Manuel Ridder , Sandokai

Boys 15-16 years, class 2
2nd Ezra Koopmans, Bushido

Boys 17 years
1st Damian Pronk, Sushiho

IFK Russian Championships 2017 results

Results from Russian Championships IFK 2017

Male -70kg

1. Chmunevich Sergei

2. Mansurov Marsel

3. Tumashev Ivan

4. Miheev Artem

Male -80kg

1. Nazaretyan Artem

2. Mezhevtsov Stanislav

3. Bezrukov Aleksandr

4. Sorokopudov Aleksandr

Male -90kg

1. Ryadnov Igor

2. Kulgachev Aleksei

3. Lyalikov Artem

4. Pavlov Sergei

Male +90kg

1. Ishakhneli Vitaly

2. Karshigeev Aleksandr

3. Tilov Artur 

4. Veselov Maxim

Female -60kg

1. Efremova Anna

2. Artemova Rimma

3. Berezova Svetlana

4. Zhukovskya Maria

Female +60kg

1. Sabaeva Angelica

2. Panova Maria

3. Perminova Elizaveta

4. Popova Polina

UAE 1st IFK Cup 2017

UAE hosted the 1st IFK Cup at the Al Taneen Chinese Karate and Fitness centre in Sharjah. The event had participants from IFK, Shinkyokushin, Tezuka, Byakuren Karate and International Budokan Union.

rollkick.jpg

Country Representative Shamseer CK had the assistance of Indian Representative Santanu Gangly in the running of the event which was the first of its kind in the region.

There was also the largest Martial Arts demonstration held in UAE with IFK participating.

IFK Australia Clicker Championship 2017 - Results

Once again, we had a great tournament on Sunday 26th Feb, with over 70 competitors.  Congratulations to everyone who took part, and of course in particular to all those who placed. Someone has to win; that's what competition is all about.

A big well done also to all the officials. For some of them it was the first time "live" and they all performed very well. Still, there's always room for improvement, as with anything in life, and we will always strive towards that. Thanks also to the volunteers who handled the score keeping. 

A big thank you to all the parents who supported the event by making the effort to be there while their children learn to compete, to deal with winning and losing, sportsmanship, teamwork, and camaraderie.

Needless to say, we also thank all those who helped set up the day before and pack up after the tournament. These are important components of any tournament, and we always welcome people who volunteer to help (as we all do) with  all the logistical aspects of our events.  Let us know if you'd like to help with the next one.

The next tournament for IFKKA is Full Contact - from 11 yrs/ 8th kyu and up, 26th June.

Award ceremony of the 5th KWUCHAMP 2016 – pictures

The 5th KWU Kyokushin Open World Youth Championship took place in Varna, Bulgaria on December 3-4, in beautiful Palace of Culture and Sport.

666 fighters from 33 countries fought for 32 sets of medals in 3 age groups – 12-13, 14-15 and 16-17 years old.  The tournament's level of fighting, as compared to the previous Youth World Championship, has grown considerably. The girls and boys who won the right to hear the anthem of their country are a real strong future of Kyokushin karate.

Here are the pictures from winners ceremony, good emotions and happy faces, captured on photos by Andrey Kurtiy from superkarate.ru

IFK Brasil 4th Campeonato Paulista de Karate Kentouryukai

On June 26, 2016 in São Paulo, Brazil was held the 4TH CAMPEONATO PAULISTA KARATE KENTOURYUKAI - IFK BRAZIL.
With fights exciting from beginning to end of the event, the championship was excellent. We gathered up the best athletes of São Paulo and as a result, a great show.Congratulations to all the athletes of Kentouryukai and of all the schools of karate friends who honored us with their karatekas and senseis.

3e5250_410d2afe050e4a91865d4d929572187e~mv2.jpg

IFK Russia success at Russian Open 2016

IFK Russia fighters were very successful at the Russia Open 2016 with Artem Nazaretyan taking 2nd place, Artur Tilov 3rd and Artem Lialikov 7th place. In the womens category Irina Kryazheva gained 2nd place.

Special awards went to Artem Nazaretyan for most spirit at 72kg he was one of the smallest in the competition. Arthur Tilov for best technique, Mariya Panova for most spirit and Marina Sobanina for best technique.

Full Results
Men
1. Nazar Nasirov Shinkyokushin
2. Artem Nazaretyan IFK
3. Artur Tilov IFK
4. Vasily Samadurov Kyokushinkan
5. Kantemir Beslaneev Kyokushinkan
6. Ilia Yakovlev Kazakhstan Shinkyokushin
7. Artem Lialikov IFK
8. Emil Bitkash Kyokushinkan
Women
1. Marina Sobanina St Petersburg
2. Irina Kryazheva IFK
3. Antonina Ismailova Shinkyokushin
4. Anna Vishniakova Shinkyokushin

The 26th Russian IFK Championship results

The 26th Russian IFK Championship was held in Moscow with 40 regions participating.

Mens Lightweight
1 Farid Kasumov (Kemerovo)
2 Marseille Mansurov (Sverdlovsk)
3 Maxim Voltov (Bryansk)

Mens Middleweight
1 Stanislav Mezhevtsov (Moscow)
2 Alexander Drozd (Leningrad)
3 Artem Maleev (Sverdlovsk)

Mens Heavyweight
1 Vitali Ishakneli (Yamburg)
2 Artur Tilov (Yamburg)
3 Nikolai Maslennikov (Moscow)

Womens Lightweight
1 Anna Efremova (Kirov)
2 Maria Lepina (Moscow)
3 Rima Artemova (Moscow Region)

Womens Heavyweight
1 Anzhelika Sabaeva (Moscow)
2 Maria Uzunyan (Saint Petersburg)
3 Maria Panova (Novosibirsk)

 
 
 
 
 

Pilatus Cup 2016,hosted by IFK Switzerland; results released

Another successful tournament hosted by IFK Switzerland.

Full report can be found at the Pilatus Cup site

Results are as follows:

Rangliste Kata Boys 8. – 7. KYU

Rangliste Kata Boys 6. – 5. KYU

Rangliste Kata Boys 4. KYU +

Rangliste Kata Girls 8. – 7. KYU

Rangliste Kata Girls 6. – 5. KYU

Rangliste Kata Girls 4. KYU +

Rangliste Clicker Boys +150cm

  • 1. Gansner, Luca – Chur
  • 2. Döbele, Kimi – Goldach/Tübach
  • 3. Killian, Chasseraud – Ireland
  • 3. Norsang, Tenzin – Chur
  • Komplette Rangliste als PDF

Rangliste Clicker Boys -150cm

  • 1. Callum, Breward – England
  • 2. Donagh, O’Byrne – Ireland
  • 3. Luke, Davies – Wales
  • 3. Schönenberger, Liam – Ilanz
  • Komplette Rangliste als PDF

Rangliste Clicker Girls +150cm

  • 1. Sophie, Hobbs – Wales
  • 2. Michel, Lea Maria – KDO Obwalden
  • 3. Anderhalden, Nina – KDO Obwalden
  • 3. Schönenberger, Alanis – Ilanz
  • Komplette Rangliste als PDF

Rangliste Clicker Girls -150cm

  • 1. Mia, Morgan – Wales
  • 2. Bernhard, Jasmin – KDO Obwalden
  • 3. Cajacob, Samira – Chur
  • 3. Raschein, Carolina – Chur
  • Komplette Rangliste als PDF

Rangliste Kyokushinkai Boys -68kg

Rangliste Kyokushinkai Boys +86kg

Rangliste Kyokushinkai Girls -58kg

Doping results from the 2015 KWU World Championship. 6 Fighters stripped of titles.

The Organizing Committee of the 2nd KWU Kyokushin World Championship among men and women in weight categories held last October in Khabarovsk announces results of the doping testing.

During the Championship 56 Samples were taken from the athletes prize-winners to test them on usage of prohibited substances taken for better results.  After all the necessary procedures involved in this process, decision made of the Supreme Judge of the 2nd KWU Kyokushin World Championship in Khabarovsk, by Shihan Yuri Trutnev are as follows...

Click here to see results

  Anna Virabyan - World champion -55kg the 2nd KWU championship 2015

Anna Virabyan - World champion -55kg the 2nd KWU championship 2015

IFK Champions at Kyokushinkan All Japan Tournament 2015

The IFK gained two champions at the Kyokushinkan All Japan Tournament held in Tokyo on 14th-15th November.

Vladislav Dybskii of Russia won the -65kg cadet category and Emma Markwell of Great Britain won the Women's Openweight title.

 

 

IFK U21 World Tournament results

The IFK U21 World Tournament was held on the 21st March in Greece. 

Results are as follows

U14 GIRLS -35KG

1ST BURAVLEVA ALINA IFK RUSSIA

2nd MAMONOVA SVETLANA IFK RUSSIA

 

U14 GIRLS -40KG

1ST TSATINIAN MARIAM IFK GREECE

DSC_6039.jpg

2nd SAKHAROVA ELBIRA IFK RUSSIA

3rd ADELE MANAMAL IFK REUNION ISLAND


U14 GIRLS -45KG

1ST NEUPOMNYASHCHIKH VIOLETTA IFK RUSSIA

2nd BAKHTUROVA VALERIIA IFK RUSSIA

3rd SOUMELIDOU SOTIRIA IFK GREECE

3rd ARVANITI NIKOLETA IFK GREECE


U14 GIRLS +45 KG

1ST GRABOR VLATISLAVA IFK RUSSIA

2nd BASHAKOVA EKATERINA IFK RUSSIA

3rd MISSIN EVANGELIA IFK GREECE

3rd VANJA STEVANOVIC IFK SERBIA


U14 BOYS -40KG

1ST KRUTOVSKI DANIIL IFK RUSSIA

2nd BOEV IAEOSLAV IFK RUSSIA

3rd LUCA MOLDOVAN IFK ROMANIA

3rd LOUIS ANDRE GOULAY IFK REUNION ISLAND

U14 BOYS -45KG

1ST FILIMONOV VIACHESLAV IFK RUSSIA

2nd ARTUR AREYAN KYOKUSHINKAN ARMENIA

3rd VASILIADIS XHRISTOS IFK GREECE

3rd DAVID KARAPETYAN KYOKUSHINKAN ARMENIA


U14 BOYS -50KG

1ST DYBSKII DENIS IFK RUSSIA

2nd BADIN DANIL IFK RUSSIA

3rd MATEI POPESCU IFK ROMANIA

3rd THOMOPOULOS PANAGIOTIS IFK GERMANY


U14 BOYS -55KG

1ST PISMEROV VADIM IFK RUSSIA

2nd ARTEM BOBKOV IKO MATSUSHIMA RUSSIA

3rd PARMAKIDIS DIMITRIS IFK GREECE

3rd ZILOTIN ANTON IFK RUSSIA

               

U14 BOYS +55KG

1ST PLATONOV ARTEM IFK RUSSIA

2nd ARTEM PETROV IFK RUSSIA

3rd SEMEN PERMINOV KYOKUSHINKAN GERMANY


U16 GIRLS -45KG

1ST VALERIA LOZANOVA KYOKUSHINKAN BULGARIA

2nd BALOBANOVA POLINA IFK RUSSIA


U16 GIRLS -50KG

1ST GUMENNYKH ANASTISIIA IFK RUSSIA

2nd KITTI KRIETL IFK HUNGARY

3rd MISHEL DANAVA IFK BULGARIA

3rd KOTENKO ELENA IFK RUSSIA

                 

U16 GIRLS -55KG

1ST POZDEEVA NATALIIA IFK RUSSIA

2nd SHEMINA EKATERINA IFK RUSSIA

3rd KATA DEZSO IFK HUNGARY

3rd TOVA AXELASSON ALL JAPAN UNION SWEDEN

               

U16 GIRLS +55KG

1ST SUCHKOVA ELENA IFK RUSSIA

2nd AGNES WESTRIN ALL JAPAN UNION SWEDEN

3rd DUBROVSKAIA POLINA IFK RUSSIA

3rd YANA VAN GEENHOVEN RENGOKAI BELGIUM

                 

U16 BOYS -55KG

1ST TRAPENIKOV VADIM IFK RUSSIA

2nd SAVIV DMITRII IFK RUSSIA

3rd MORENO NAN DE VOORT IFK NETHERLAND

3rd YAN TAN IFK KAZAKHSTAN

                 

U16 BOYS -60KG

1ST SIEDIEV MURADKHAN IFK RUSSIA

2nd TEN ANATOLII IFK RUSSIA

3rd IONUT AGHIR IFK ROMANIA

3rd DAMIAN PRONK IFK NETHERLAND


U16 BOYS -65KG

1ST GINOSIAN GARIK IFK RUSSIA

2nd SOZAEV AMIRLAN IFK RUSSIA

3rd GEOGIOS GIAGIAS IFK GREECE

3rd STEPAN GRIGORYAN KYOKUSHINKAN ARMENIA

                 

U16 BOYS -70KG

1ST GONCHAROV ARTEM IFK RUSSIA

2nd SHCHEKIN ILIA IFK RUSSIA

3rd TORGOM ASATRYAN KYOKUSHINKAN ARMENIA

3rd SAROGLOU GIANNIS IFK GREECE

                 

U16 BOYS +70KG

1ST KONOVALOV VLADIMIR IFK RUSSIA

2nd NUNGESSER EDUARD IFK RUSSIA

3rd KOUTRAS CHRISTOS IFK GREECE

3rd DAVID VORREN IFK NORWAY


U18 GIRLS -58KG

1ST BOLSHAKOVA MARIIA IFK RUSSIA

2nd RAFAELLA TSAKIRI IFK GREECE

3rd LARA SEYDEL WIBK GERMANY

3rd MARINE BARSEGHYAN KYOKUSHINKAN ARMENIA

                                 

U18 GIRLS +58KG

1ST MARKOVA POLINA IFK RUSSIA

2nd VDOVINA EKATERINA IFK RUSSIA

3rd VIKTORIA KREITL IFK HUNGARY

3rd GAUCH CHANTAL IFK SWITZERLAND

                                 

U18 BOYS -68KG

1ST NESTEROV EGOR IFK RUSSIA

2nd TUMASHEV IVAN IFK RUSSIA

3rd MYKOLA MATEROSIAN KYOKUSHINKAN ARMENIA

3rd STRATOS GIOURAS IFK GREECE

                               

U18 BOYS -78KG

1ST BEZRUKOV ALEXANDER IFK RUSSIA

2nd BOTVINNIKOV ILYA IFK RUSSIA

3rd KIRILL KOLYASNIKOV IFK KAZAKHSTAN

3rd NAREK ABOYAN KYOKUSHINKAN ARMENIA


 U18 BOYS +78KG

1ST GRACHEV ALEKSANDR IFK RUSSIA

2nd BEZMATERNYKH NIKITA IFK RUSSIA

3rd CVETELIN SPASOV IFK BULGARIA


U21 LADIES - 60KG

1ST DORONINA KSENIA IFK RUSSIA

2nd HAYLEY BETH ROWLANDS IFK GREAT BRITAIN

3rd MAVROUDI SOFIA IFK GREECE

3rd FILINOVA VALENTINA IFK RUSSIA

                 

U21 LADIES +60KG

1ST PAPADOPOULOU MARIA IFK GREECE

2nd IGNATEVA OLGA IFK RUSSIA

3rd KOLESMIKOVA VALERIIA IFK RUSSIA

3rd CHELSEA KERLDAAN IFK NETHERLAND

                 

U21 MENS -70KG

1ST GRIBKOV ALEKSANDR IFK RUSSIA

2nd DROZD ALEXANDER IFK RUSSIA

3rd DAWID OZGA IFK GREAT BRITAIN

3rd ADEM AYSUN IFK BULGARIA

                 

U21 MENS -80KG

1ST JONAS ROSIN ALL JAPAN UNION SWEDEN

2nd NATHAN WILLIAM IFK GREAT BRITAIN

3rd LUKE BALDWIN IFK GREAT BRITAIN

3rd FOMENKO MARK IFK RUSSIA

                 

U21 MENS +80KG

1ST KONDRATEV ANDREI IFK RUSSIA

2nd ARAMIAN GNEL IFK RUSSIA

3rd IGOR ANGALD KYOKUSHINKAN GERMANY

3rd HRISTO ILIEV IFK BULGARIA


               

CLICKER TEAM

1ST GREAT BRITAIN A

2nd SWITZERLAND A

3rd GREAT BRITAIN B

3rd SWITZERLAND B

               

U16 CLICKER BOYS -160CM

1ST AARON SHEEHAN IFK GREAT BRITAIN

2nd OLIVER FATHERS IFK GREAT BRITAIN

3rd AARON JANKA IFK SWITZERLAND

3rd NATHAN SAMMY IFK GREAT BRITAIN

                 

U16 CLICKER BOYS +160CM

1ST LUKE STUBBS IFK GREAT BRITAIN

2nd EGGER MSVERICK IFK SWITZERLAND

3rd DYLAN BALDWIN IFK GREAT BRITAIN

3rd CONOR FITZPATRICK IFK IRELAND

                 

U16 CLICKER GIRLS -160CM

1st STACEY MILENTIJEVIC IFK GREAT BRITAIN

2nd SOPHIE HOBBS IFK GREAT BRITAIN

3rd JAMIE MAY ROWLANDS IFK GREAT BRITAIN

3rd FABIA SCHONENBERGER IFK SWITZERLAND

                 

U16 CLICKER GIRLS +160CM

1st ELENA EDWARDS IFK GREAT BRITAIN

2nd REMMI AZIZ IFK GREAT BRITAIN

3rd JOLEIN ODERMATT IFK SWITZERLAND

3rd KAYLEY MORRIS IFK GREAT BRITAIN


MOST SPIRITED FIGHTER:  MARIA PAPADOPOULOU (IFK GREECE)

FASTEST KO:  ARAMIAN GNEL (17 SECONDS) (IFK RUSSIA)

BEST TECHNIQUE:  JONAS ROSIN (ALL JAPAN UNION SWEDEN)

CHIEF REFEREE KYOKUSHIN RULES: SHIHAN ALEX KERRIGAN

CHIEF REFEREE CLICKER:  SHIHAN RAY BOND


Results of the 3rd IFK Brazil Championships....

RESULTS OF 3RD IFK BRAZIL KARATE CHAMPIONSHIP

KATA
UP TO 07 YEARS -­ COLORFUL
CHAMPION: JULIA GABRIELE DA SILVA CARMO
2: NICOLE RODRIGUES SOARES
3: ALINE SA TELES BARRETO

08 TO 10 YEARS ‐ WHITE TO YELLOW
CHAMPION: FABIO HENRY O. CRUZ
2: VINICIUS RAMOS
3: MATHEUS HENRY GONÇALVES

11 TO 13 YEARS ‐ WHITE TO YELLOW
CHAMPION: SABRINA DE ANDRADE SERRANO
2: ALAX ALEXANDRE DE SOUZA
3: FERNANDO sANTOS RODRIGUES

10 TO 13 YEARS ‐ GREEN, BROWN AND BLACK
CHAMPION: PAMELA SOARES MONTREZOL
2: HENRIQUE DA SILVA DO CARMO
3: MICHEL NUNES ZAIDAN

3.jpg

14 TO 17 YEARS ‐ WHITE TO YELLOW
CHAMPION: ANNA JULIA A. DA SILVA DE ARAUJO
2: WENDLER ERIC RODRIGUES
3: AMANDA PEREIRA MION

14 TO 17 YEARS ‐ GREEN, BROWN AND BLACK
CHAMPION: JANDERSON ALVES DOS SANTOS
2: HENRY LUCAS MELARE DUARTE
3: ANDERSON DE MORAIS

ADULT - COLORFUL
CHAMPION: DIEGO DE FREITAS DOMANICO
2: EZEQUIEL N. SALES
3: DOUGLAS AUGUSTO BRANDÃO

ADULT - BROWN AND BLACK
CHAMPION: FELIPE CANAL
2: ALEXANDRE PRATES
3: REGINALDO SOARES OLIVEIRA

KUMITE
KIDS WITH ASSISTANT MALE TO 7 YEARS
CHAMPION: LUIZ CLAUDIO DA SILVA
VICE: WILLIAM ALVES DOS SANTOS
3: VINICIUS MIRANDA GUIMARÃES

KIDS WITH ASSISTANT ‐ 8 AND 9 YEARS
CHAMPION: PEDRO AMORIN SILVA
VICE: ISADORA THOMAS CAMPOS
3: NICOLE DA SILVA LOUREANA

KIDS WITH ASSISTANT FEM TO 8 YEARS
CHAMPION: JULIA GABRIELLE
VICE: EMMANUELY LIMA
3: ALINE BARRETO

MALE HEAVY  - WHITE, ORANGE AND BLUE
CHAMPION: ADAUTO DE SOUZA IZIDORO
VICE: LEANDRO DAS CHAGAS OLIVEIRA
3: EDER DONIZETE DA SILVA

BROWN AND BLACK ‐ HEAVYWEIGHT
CHAMPION: LEANDRO MUNIZ
VICE: LEANDRO ARJONA
3: CRISTIANO JOSE

BROWN AND BLACK ‐ LIGHTWEIGHT
CHAMPION: RAFAEL SANTOS
VICE: IAGO FERNANDO
3: FRANCISCO GILDEMAR

MASTER
CHAMPION: REGINALDO SOARES
VICE: ANDRE MORAIS
3: UBIRAJARA VASCONCELLOS

FEM ADULT
CHAMPION: VENA BERNARDO
VICE: CÁSSIA ADRIANA
3: JULIANA CAVALCANTE

15 TO 17 MALE COLORFUL
CHAMPION: FELIPE SIQUEIRA
VICE: ALEXSANDRO SANTANA
3: GABRIEL ALVES

ADULT ‐ YELLOW AND GREEN
CHAMPION: RODRIGO DA SILVA
VICE: ISAAC SILVA
3: VICTOR BORGES

CHILDREN 10 AND 11 YEARS MALE
CHAMPION: JOAO VICTOR
VICE: GABRIEL GOMES
3: GUSTAVO LIMA

FEM CHILDREN 10 AND 11 YEARS
CHAMPION: JOYCE JULIANA
VICE: JULIA KAYLANE DE MELO
3: SABRINA ANDRADE SERRANO

MALE CHILD 12 YEARS
CHAMPION: THIAGO MOURA
VICE: FERNANDO
3: LUCCA PEREIRA

MALE 13 AND 14 YEARS
CHAMPION: JANDERSON BARBOSA
VICE: HUGO LINO
3: LUCAS EMANUEL DUARTE

FEM ‐ 12 AND 13 YEARS
CHAMPION: TAMIRES MIRANDA
VICE: AGATHA KEMILI
3: LARISSA SOUZA

FEM COLORFUL ‐ 14 TO 16 YEARS
CHAMPION: THAIS NEGREIRO
VICE: KALINY DA SILVA SOUZA
3: AMANDA PEREIRA MION

15-­‐17 MALE ‐ GREEN, BROWN AND BLACK
CHAMPION: IAGO FERNANDO DO NASCIMENTO
VICE: ODAYTON DOS SANTOS LORENZO
3: LUCAS MELARE

ADULT LIGHT ‐ WHITE, ORANGE AND BLUE
CHAMPION: DANILO HENRIQUE SILVESTRE
VICE: GUSTAVO GUIMARÃES ADAO
3: ROBSON MARQUES