Christian Nugent (1958-2018)

CN.jpg

With deep sadness we announce the passing of the Christian Nugent the Country Representative of the Reunion Islands. 

Originally a Godan in Shotokan Christian joined the IFK in 2013 working with the representative in Mauritius to integrate into the organisation he became a Nidan in Kyokushin in 2016.

Our condolences are with the family at this difficult time.

1958-2018

RIP

2nd Unified Dutch Open (2017) - great results for IFK Nederland

On June 10th 2017 IFK Nederland scored big at the Unified Dutch Full Contact Karate Championships that saw participants from almost all major Kyokushin and related organizations (13) and several non-associated dojos. In total 236 participants stepped onto the tatami.

In the adult divisions, IFK Nederland took home 7 podium places (out of a total of 18) three 1st places, three 2nd places and one 3rd place. In the under 18 categories participants from IFK Nederland took home 25 podium places.

 IFK Nederland results:

 Adults:

 Female
-55
3rd: Kim van Eijk, Nintai Dojo

-65
2nd: Hilde Wilborts, Noristu Dojo

+65
1st: Chelsea Kerklaan, Nintai Dojo

 Male
-85
1st: Kelvin Tienstra, Bushido Dojo
2nd: Ferry Wortman, Sushiho Dojo

-95
1st: Jan van Beek, Noritsu Dojo

+95
2nd: Michel Meuldijk, Sushiho Dojo

Under 18:

Girls 7-8 years
2nd Elise Zeggelaar Sushiho

Girls 9-10 years, class 1
1st Angel Spaans, Da Graca

Girls 9-10 years, class 2
1st Aimee Ancher, Sushiho

Girls 11-12 years, class 1
1st Lyanne Huisman, Sushiho
2nd Megan Pronk, Sushiho
3rd Megan Smits, Sushiho

Girls 11-12 years, class 2
2nd Mariëly Landburg, Nintai

Girls 13-14 years
1st Iraisha Madaran , Da Graca
3rd Liv Kroon, Sushiho

Girls 15-16 years, class 1
2nd Mischa Kruze, Sushiho
3rd Nikki Koster, Sushiho

Girls 15-16 years, class 2
1st Saba Tjong A Tjoe , Da Graca
2nd Kayleigh de Geus, Sushiho

 Boys 9-10 years
1st Jayden de Geus, Sushiho

Boys 11-12 years, class 1
1st Kenley ter Braak, Sushiho
2nd Rechano Chedi, Sushiho

Boys 11-12 years, class 2
1st Djayman van de Voort , Sushiho
2nd Siyar Adanc, Nintai
3rd Krshan Gonesh , Nintai

Boys 13-14 years, class 1
3rd Sem van Luin, Sushiho

Boys 13-14 years, class 2
1st Ferry Hardeman, Bushido

Boys 15-16 years, class 1
1st Sergio Stoop, Bushido
3rd Manuel Ridder , Sandokai

Boys 15-16 years, class 2
2nd Ezra Koopmans, Bushido

Boys 17 years
1st Damian Pronk, Sushiho

IFK ROMANIAN - Sibiu SPARRING SESSION and KUMITE NATIONAL CAMP

Between 28 to 29 January 2017 held IFK ROMANIAN - Sibiu SPARRING SESSION and KUMITE NATIONAL CAMP.

The goal of this event was to prepare IFK ROMANIAN Team for ''KWU European Championship for Children and Youth 2017- Berlin, Germany'' , 5th IFK Kyokushin World Tournament 2017 - Sibiu, Romania and KWU World Championship 2017 - Tokyo, Japan.

The event was attended by fighters from 7 cities of the country.

IFK ROMANIA wishes to thank them for participating fighters from Urban Samurai Dojo (WKO Shinkyokushin) and Hachiman Dojo (IKO Romania)

At the end of the event, also held IFK ROMANIA meeting for organize 5th IFK World Tournament 2017 - Sibiu, Romania.

Hanshi Steve Arneil answers the question: Does Kyokushin kill femininity?

Founder and president of the International Federation of Karate (IFK) Hanshi Steve Arneil  - The famous Kyokushin master, 10.Dan in Kyokushin, the student of Sosai Mas Oyama. The first man passed Hyakunin-kumite - 100 man kumite -  (21 May 1965) after Sosai, the author of many books about karate and a manuals on basic Kyokushin techniques. 

On video Hanshi answers of question: Do Kyokushin kills femininity?

The 26th Russian IFK Championship results

The 26th Russian IFK Championship was held in Moscow with 40 regions participating.

Mens Lightweight
1 Farid Kasumov (Kemerovo)
2 Marseille Mansurov (Sverdlovsk)
3 Maxim Voltov (Bryansk)

Mens Middleweight
1 Stanislav Mezhevtsov (Moscow)
2 Alexander Drozd (Leningrad)
3 Artem Maleev (Sverdlovsk)

Mens Heavyweight
1 Vitali Ishakneli (Yamburg)
2 Artur Tilov (Yamburg)
3 Nikolai Maslennikov (Moscow)

Womens Lightweight
1 Anna Efremova (Kirov)
2 Maria Lepina (Moscow)
3 Rima Artemova (Moscow Region)

Womens Heavyweight
1 Anzhelika Sabaeva (Moscow)
2 Maria Uzunyan (Saint Petersburg)
3 Maria Panova (Novosibirsk)